Ako na modernú kúpeľňu? Praktické riešenia pre každého
14.01.2025
Štýlová a účelne zariadená kúpeľňa zodpovedá požiadavkám svojich používateľov. Zároveň premyslene využíva priestor a ponúka prostredie vhodné na relax.
Na čo sa zamerať pri navrhovaní kúpeľne
Ako sme už v úvode spomínali, funkčné usporiadanie kúpeľne by malo maximálne využiť dostupný priestor a efektívne kombinovať potrebné vybavenie. To znamená, že pri navrhovaní usporiadania kúpeľne by ste mali začať s rozmiestnením umývadla, toalety a sprchy alebo vane. Pamätajte, že čím menej bariér v nej bude, tým ľahšie sa v nej budete pohybovať.
Nezabúdajte pritom na riešenia úložných priestorov a rozloženie mokrých a suchých zón. Mokrá zóna by mala disponovať primeranou hydroizoláciou, zatiaľ čo suchá zóna by mala poskytovať dostatok priestoru na sušenie uterákov a obliekanie. Samozrejme, nejde len o účelnosť, ale aj o celkový vzhľad a dojem, aký toto usporiadanie vytvára. To je dôvod, prečo by ste pri plánovaní kúpeľne nemali strácať zo zreteľa aj estetické hľadisko.
Tip: Vaňa alebo sprchový kút? Vyberte si, čo naozaj potrebujete
Zvoľte si svoj štýl kúpeľňového dizajnu
Pred navrhovaním kúpeľne si vopred určte, v akom štýle alebo s akým motívom ju chcete mať. Môže to byť napríklad moderný, tradičný, minimalistický, industriálny alebo rustikálny dizajn.
Na základe toho si vyberajte obklad, dlažbu, sanitu, svietidlá, zrkadlá či kúpeľňové doplnky. Všímajte si farbu, tvar a materiál a overte si, či sú v súlade s celkovým dizajnom vašej kúpeľne. Nezladené, protichodné či nezapadajúce komponenty dokážu častokrát pokaziť celkový dojem.
Praktické tipy pri výbere kúpeľňových komponentov
● Toaleta - nástenné modely sú moderné a umožňujú jednoduchšie čistenie podlahy. Ak chcete ušetriť miesto a minimalizovať viditeľné prvky, stavte na skrytú nástennú splachovaciu nádržku (tzv. geberit).
● Okná a dvere – majte na pamäti, že sklená výplň na dverách a oknách by mala byť kvôli súkromiu nepriehľadná. Pri otváraní dverí si premyslite, do ktorej strany by sa mali otvárať a aký výhľad sa z nich naskytne.
● Sprchový kút – dôkladne zvážte rozmery sprchového kúta, aby poskytoval primerané pohodlie pri sprchovaní. Obdĺžnikový tvar je ideálny do priestrannejších kúpeľní, asymetrický oblúkový zase zjemní ostré línie. Priehľadné sklo dodá sprche moderný vzhľad bez optického zaplnenia priestoru.
Pre menšie kúpeľne je ako stvorený sprchový kút s bezrámovými sklami. Minimalistický sprchový kút bez dverí a bočných stien, len s jednou širšou sklenenou stenou, tzv. walk-in zase pôsobí veľmi nenápadne a priestranne.
● Umývadlo - Klasické závesné umývadlá, kde sifón môžete schovať za stĺp alebo polostĺp, patria k najpopulárnejším. Obľúbené sú aj nábytkové umývadlá, ktoré disponujú zakomponovanou skrinkou pod umývadlo.
Vo veľkých kúpeľniach vyniknú najmä elegantné a ľahko udržiavateľné umývadlá zapustené pod dosku (môžete použiť aj dve vedľa seba). Dizajnové polozápustné umývadlá zas očaria každého, kto si potrpí na štýlové vyhotovenie. Kamenné, keramické či sklené umývadlové misy (ležiace na doske) dodajú kúpeľni osobitný pôvab.
Dbajte na vhodné kúpeľňové osvetlenie
Aby bola kúpeľňa skutočne miestom, kde radi trávite čas a na všetko pohodlne dovidíte, musí byť dostatočne svetlá. Dostatok prirodzeného svetla a vhodné umelé svietidlá by mali umocniť atmosféru priestoru. Primerané osvetlenie je takisto nevyhnutné pri bežných úkonoch, ako je holenie, strihanie alebo nanášanie mejkapu.
Rozhodne si dajte záležať na premyslenom umiestnení svetiel a výbere typu osvetlenia. Malo by byť hlavne účelné (napr. veľké stropné svietidlo, priame osvetlenie zrkadla), ale svoju úlohu zohrá aj tzv. „náladové“ (stmievateľné alebo tlmené svetlá pre relaxačnú atmosféru).
Prispôsobte si kúpeľňu svojim potrebám
Od toho, ako si naplánujete kúpeľňu, jej dispozíciu či zariadenie závisí, aký príjemný bude čas, ktorý v nej strávite. Preto si na jej navrhovanie doprajte dostatok času a pokojne si všetko do detailov premyslite ešte skôr, ako sa do toho pustíte.
Tip: Vylepšite si osvetlenie v domácnosti vďaka jednoduchým tipom